Jak usunąć żywicę z lakieru samochodowego?
Żywica to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych problemów napotykanych podczas czyszczenia lakieru, szczególnie dotkliwy dla osób zamieszkujących w okolicach lasów iglastych. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się osadów żywicznych z powierzchni lakieru, jednak nie każdy z nich jest bezpieczny. W poniższym artykule przedstawimy najlepsze i najbezpieczniejsze sposoby na ściągnięcie klejów żywicznych z lakieru.
Tar&Glue Removery
Tar&Glue Removery to środki dostosowane do rozpuszczania substancji smolistych, kleju i innych podobnych osadów najczęściej spotykanych podczas eksploatacji samochodu w naturalnych warunkach drogowych. Mają one za zadanie rozpuścić wszelkie substancje kleiste i ułatwić usuwanie dalszych pozostałości zanieczyszczeń. Aby wykorzystać ten preparat, należy najpierw oczyścić lakier z wszelkich zanieczyszczeń wstępnych. Robimy to za pomocą wody pod ciśnieniem i preparatów typu Pre Spray lub pian aktywnych. Następnie spryskujemy lakier Tar Removerem i zostawiamy go do zareagowania. Po zareagowaniu środka z lakierem, co objawi się ściekaniem preparatu po powierzchni lakieru, należy przetrzeć go za pomocą mikrofibry i opłukać wodą. Jeśli efekt nas nie zadowala, możemy powtórzyć operację. Tar Removery to zdecydowanie jedno z bardziej dogodnych rozwiązań, natomiast czasami może być niewystarczające. Poniżej przedstawimy kolejne, bardziej zaawansowane rozwiązania.
Glinkowanie
Wykorzystanie glinki detailingowej pozwala na usunięcie większej ilości zanieczyszczeń ze względu na właściwości trące glinek. Przesuwając się po lakierze, usuwają większość zanieczyszczeń zakleszczonych w strukturze lakieru. Glinki współpracują z środkami nawilżającymi, ponieważ potrzebują właściwego poślizgu. Spryskujemy powierzchnię lakieru takim właśnie preparatem, wygniatamy z glinki krążek i delikatnie przesuwamy go po lakierze kolistym ruchem nie dociskając zbyt mocno, ponieważ możemy doprowadzić do zarysowania lakieru. Po zakończeniu glinkowania wycieramy lubrykant z powierzchni lakieru.
Polerowanie maszynowe lakieru
Ostatecznym rozwiązaniem problemu żywicy zalegającej na lakierze jest polerowanie go za pomocą maszyny polerskiej, oraz różnej gradacji past polerskich i gąbek. Jest to rozwiązanie, które powinniśmy zastosować w przypadku, kiedy glinkowanie lakieru nie przyniesie zamierzonego efektu. Żywica pozostawia na lakierze różnorodne środki, które mogą się związać ze strukturą lakieru i odkształcić jego powierzchnię. Korekta lakieru pozwala nie tylko na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z jego powierzchni, ale także nada mu na nowo blasku i odświeży wygląd całego samochodu.
Powyższe rady to najczęściej stosowane rozwiązania w przypadku zalegania żywicy na lakierze. W przypadku ich stosowania, warto przeprowadzać je w porządku przedstawionym powyżej, gdyż jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla lakieru, jak i najwygodniejsze dla użytkownika. Każdy z powyżej przedstawionych etapów jest możliwy do przeprowadzenia na własną rękę, w domowym zaciszu, jednak warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, temperaturze otoczenia sprzyjającej przeprowadzaniu tego typu prac, oraz o właściwym doborze metod usuwania żywicy do stopnia zanieczyszczenia lakieru.