Jak dziury mogą uszkodzić Twój samochód

Większość z nas została nauczona unikania wybojów podczas jazdy. To była chyba jedna z pierwszych rzeczy, których nauczyliśmy się za kierownicą! Chociaż większość z nas wie, że jazda przez wyboje jest zła dla naszych pojazdów, bardzo niewielu z nas wie dokładnie dlaczego tak jest. To są te części twojego pojazdu, o które powinieneś się martwić, jeśli przypadkowo przejedziesz przez dziurę w samochodzie:

Układ kierowniczy

W przypadku trafienia w dziurę w kadłubie, istnieje ryzyko błędnego ustawienia układu kierowniczego. Jeśli zauważyłeś, że twój pojazd ciągnie w lewo lub w prawo, gdy próbujesz kierować pojazdem prosto, możesz mieć niewłaściwie ustawiony układ kierowniczy. Jeśli zauważyłeś, że twój pojazd ciągnie w lewo lub w prawo, gdy próbujesz kierować pojazdem prosto, możesz mieć niewłaściwie ustawiony układ kierowniczy. Inne oznaki to nierównomierne zużycie opon, piszczące opony lub zakrzywiona kierownica podczas jazdy na wprost.

Opony

Otwory mogą uszkodzić opony, powodując przebicie, wybrzuszenie ścian bocznych i nadmierne zużycie. Jeśli zauważysz uszkodzenie opon po uderzeniu w dziurę, sprawdź je jak najszybciej, aby uniknąć wybuchu.

Felgi

Większość pojazdów jest wyposażona w felgi na bazie aluminium, które mogą ulec wgnieceniu w przypadku uderzenia w wyboje wystarczająco mocno. Wygięte lub wgniecione felgi to zła wiadomość dla twojego samochodu, więc upewnij się, że twoje felgi zostały sprawdzone po uderzeniu w szczególnie złą dziurę.

Podwozie/wydech

Czy wiesz, że uderzenie w dziurę może spowodować przebicie części pod pojazdem lub nawet uszkodzenie układu wydechowego? Jeśli Twój wydech wydaje dziwne odgłosy lub Twój samochód wycieka z niego nowe płyny, poinformuj o tym mechanika i zleć jego kontrolę.

Zawieszenie

Jest to prawdopodobnie najczęściej wymieniany problem z przejeżdżaniem przez wyboje. Wyboje mogą uszkodzić, a nawet złamać części związane z układem zawieszenia Twojego pojazdu. Nawet jedno poważne uderzenie może złamać sprężynę lub amortyzator.

Oczywiste jest, że wyboje mogą spowodować poważne uszkodzenia pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób można zmniejszyć uszkodzenia, oto kilka wskazówek:

1. Zwolnij.
  2. Nie hamuj podczas przechodzenia przez wybój (może to spowodować więcej uszkodzeń).
  3. Prawidłowo napompować opony.

Przestrzeganie tych wskazówek może uchronić Cię przed ponoszeniem wysokich rachunków za naprawę.