Płukanie silnika - korzyści dla samochodu

Płukanie silnika - korzyści dla samochodu

Płukanie silnika - korzyści dla samochodu

Wiele serwisów zajmujących się wymianą oleju w dzisiejszych czasach oferuje dodatkowe usługi, od wymiany płynów przekładniowych po konserwację klimatyzacji. Jedną z usług, które specjalista od wymiany oleju może zaoferować w następnej kolejności, jest mycie silnika, procedura, która wypłukuje wszystkie zanieczyszczenia z silnika.

W jaki sposób przeprowadza się mycie silnika?

Specjalny środek czyszczący wlewa się do silnika pojazdu, uruchamia go na kilka minut, a następnie delikatnie wyłącza. Ma to na celu zapewnienie, że środek czyszczący wniknie we wszystkie miejsca, przez które normalnie przenika olej silnikowy. Następnie środek czyszczący jest spuszczany w taki sam sposób, w jaki spuszczany jest olej silnikowy podczas wymiany oleju silnikowego. W rzeczywistości mycie silnika jest najczęściej wykonywane po spuszczeniu starego oleju i przed wlaniem nowego, czystego oleju do silnika.

Kiedy należy czyścić silnik?

Czystość jest dobra, ale należy pamiętać, że wielu producentów odradza wykonywanie płukania silnika w nowoczesnych pojazdach. Technicy Hondy mówią: "Nasi inżynierowie przeprowadzili wyczerpujące testy, aby stworzyć dedykowane produkty do konserwacji i standardy tej konserwacji, które utrzymują wydajność i długowieczność pojazdów Hondy, a te standardy nie obejmują płukania silnika." Inżynierowie GM mówią: "Jeśli olej silnikowy jest wymieniany zgodnie z harmonogramem, nie ma potrzeby płukania silnika.
Może być kilka przypadków, w których płukanie silnika jest wymagane, ale należy pamiętać, że technologia silników poszła do przodu do punktu, w którym wiele nowszych pojazdów nie tylko nie potrzebują płukania silnika, ale taka procedura może być szkodliwe. W związku z tym przed przystąpieniem do mycia silnika należy skonsultować się z mechanikiem samochodowym w sprawie konieczności przeprowadzenia tej procedury w danym pojeździe.

Przyjrzyjmy się teraz pięciu korzyściom płynącym z mycia silnika.

Usuwanie osadów

Częste, ale krótkie przejazdy na dystansie zaledwie kilku kilometrów lub długie okresy pracy na biegu jałowym w ruchu miejskim mogą powodować osadzanie się cząsteczek oleju w silniku, które z czasem odkładają się, tworząc grubą warstwę uniemożliwiającą swobodny przepływ oleju.

Płukanie silnika może usunąć te osady, aby poszerzyć węższe, zatkane brudem kanały olejowe. Uwolnienie tych osadów i swobodny przepływ oleju zmniejsza zużycie silnika i zwiększa jego wydajność.

Czysta praca silnika

Chociaż większość pojazdów regularnie jeżdżących i serwisowanych nie wymaga płukania silnika, w niektórych przypadkach procedura ta jest wskazana:

  • Samochody z nieznaną historią serwisową. Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód w świetnej cenie, ale nie masz pojęcia o jego konserwacji, płukanie silnika, a następnie dodanie kilku litrów świeżego oleju może zaoszczędzić Ci bólu głowy.
  • Samochód z niedawno przeprowadzonym remontem silnika. W tym przypadku znasz historię serwisową silnika - i to się liczy. Jeśli Twój samochód przeszedł remont silnika, płukanie może pomóc wypłukać wszelkie pozostałe cząsteczki brudu przed dodaniem nowego oleju.
  • Samochody z długimi okresami między wymianami oleju. Ponownie, znasz historię serwisową tego samochodu i wiesz, że zmiany oleju zostały wykonane rzadko. Silnik jest prawdopodobnie zatkany osadami, ponieważ brudny olej nie staje się czystszy. Płukanie silnika pomoże znacznie przedłużyć żywotność takiego samochodu.

Utrzymuj olej silnikowy w czystości

Jeśli znasz historię konserwacji swojego samochodu (lub jej brak), mycie silnika może pomóc w utrzymaniu czystości nowego oleju w Twoim samochodzie. Dlatego też te usługi są często wykonywane razem: najpierw płukanie, aby pozbyć się starych osadów olejowych, a następnie nowy olej, aby utrzymać silnik w jak najlepszym stanie.

Bez płukania silnika, nowy olej będzie po prostu zbierał stare osady i szlam, a następnie krążył w silniku. Wkrótce nowy olej będzie tak samo brudny jak stary. Płukanie silnika może pomóc w utrzymaniu jakości oleju przez dłuższy czas pomiędzy kolejnymi wymianami, zwłaszcza jeśli samochód nie był idealnie serwisowany.

Pozbądź się tego, co przecieka przez filtr

Większość filtrów oleju usuwa cząsteczki o wielkości zaledwie 25 mikronów, ale w oleju samochodowym krążą jeszcze mniejsze cząsteczki, czyli elementy, przed którymi nie uchroni nawet najlepszej jakości system filtrów. A nawet te drobne cząstki brudu mogą z czasem powodować zużycie elementów silnika. Mogą się one również sklejać, tworząc dość widoczne osady i szlam.

Jeśli ilość tych cząstek jest zbyt duża, olej silnikowy nie jest w stanie sam ich wypłukać. Jednak środki chemiczne używane do płukania silnika są całkiem skuteczne w usuwaniu tych zanieczyszczeń, zatrzymując zużycie silnika i pozwalając olejowi silnikowemu prawidłowo wykonywać swoją pracę.

Oczyścić części silnika

Jeśli cząsteczki brudu w oleju silnikowym są zbyt grube, może dojść do zatkania części silnika. Płukanie usuwa brud i osady, zapewniając płynną pracę wszystkich podzespołów. To z kolei znacznie poprawia wydajność silnika, zwiększając jego moc i oszczędność paliwa zbliżoną do tej w nowym samochodzie.

Należy jednak zwrócić uwagę na następujący fakt. W bardzo starych samochodach mycie silnika może jednak zbyt dobrze oczyścić pierścienie tłokowe, zawory i inne części. Czasami brud działa jak kit w niemetalowych elementach, takich jak gumowe uszczelki, które pękają z wiekiem. Czyszczenie takich osadów odsłania pęknięcia i prowadzi do nieszczelności.

11.05.2021, 159 wyświetleń.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl