Jaki jest koszt oklejenia samochodu folią ?

Jaki jest koszt oklejenia samochodu folią ?

Oklejanie samochodów folią to świetny sposób na poprawę wyglądu pojazdu, czy całkowitą zmianę jego wizerunku. Folia stanowi nie tylko formę zmiany wyglądu pojazdu, lecz także pozwala na zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rynek obfituje w firmy, które oferują usługę oklejania pojazdów różnorodnymi foliami, więc ten artykuł poświęcony zostanie kosztom aplikacji i eksploatacji folii samochodowej.

 

Rodzaje folii

Zanim przejdziemy do czysto praktycznych aspektów, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje folii dostępnych na rynku. Obecnie istnieją trzy dominujące rodzaje folii samochodowej. Pierwszy z nich to folia koloryzująca. Jest to cienka, lecz wytrzymała folia, która nadaje nowy kolor powierzchni, na którą zostaje zaaplikowana. Istnieją setki kolorów folii, dostępnych w różnych strukturach, wliczając w to mat, satynę, metallic, uni, czy kolory Candy o grubych drobinkach metalizujących. Folie te siłą rzeczy tworzą powłokę ochronną na powierzchni lakieru, jednak istnieją także folie dostosowane jedynie do pełnienia funkcji ochronnych. Są to tzw. folie PPF, czyli specjalnie folie samoregenerujące mogące powracać do swojego poprzedniego kształtu. Pozwalają one zachować piękny wygląd samochodu, zabezpieczając lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz pogłębiając jego kolor. Istnieje także grupa folii dedykowanych do przyciemniania szyb, lub kloszy lamp, owiewek i innych przeźroczystych elementów, w której również znajdziemy folie PPF, uodparniające klosze na pękanie i chroniące przed odpryskami.

Czynniki decydujące o cenie usługi

Cena zabiegu foliowania samochodu jest zależna od kilku czynników. Składają się na nią cena materiału, złożoność karoserii i elementów nadwozia do oklejenia, czas, jaki należy poświęcić na tego typu zabieg, oraz system aplikacji, jaki należy zastosować.

Folia koloryzująca

Każdy rodzaj folii wiąże się z innym kosztem aplikacji i utrzymania. Zaczynając od folii koloryzującej, koszt aplikacji może zacząć się od 2500zł przy małych samochodach a skończyć na cenach powyżej 6000zł w przypadku dużych pojazdów osobowych. Oklejanie dużych samochodów najczęściej jest wyceniane indywidualnie dla przeprowadzanego projektu. Folia koloryzująca - matowa, czy połyskująca – jest tak samo kosztowna w aplikacji. Różnica polega jedynie na cenie samego materiału, w zależności od jego typu i producenta. Najczęściej spotykane są folie aplikowane na sucho, to znaczy z wykorzystaniem opalarki i klejem podłożonym po wewnętrznej stronie folii. Folia jest naciągana na karoserię, dociskana i sprasowywana, a następnie wypychane są spod niej pęcherze powietrza. Każdy zabieg kończony jest dogrzewaniem folii, co ma na celu zaokrąglenie brzegów i zapobieżenie zrywaniu folii. Folie koloryzujące różnią się także sposobem pielęgnacji. Folia połyskująca może być pielęgnowana w taki sam sposób, jak tradycyjny lakier. Polerowanie, zabezpieczanie Quick Detailerami, czy innymi preparatami, może przebiegać tak jak w przypadku tradycyjnego lakieru. Niemniej jednak w przypadku folii matowej, czy satynowej musimy nastawić się na pielęgnację tego samego rodzaju, co w przypadku lakieru matowego, z wykorzystaniem właściwej chemii i akcesoriów (np. seria kosmetyków Polytop Mattlack). Ponadto, folii matowej nie wolno polerować.

Folia PPF

Cechą charakterystyczną folii PPF jest jej odporność na zarysowania i zadrapania. Wynika ona ze specyficznej struktury folii, pozwalającej na szybki powrót do poprzedniego stanu przy wzroście jej temperatury. Wystarczy cieplejszy dzień, działanie promieni słonecznych lub polanie ciepłą wodą, a wszelkie swirle i delikatne zarysowania znikają. Ponadto świetnie chroni przed uderzeniami kamyczków. Folia PPF nie zmienia jednak koloru pojazdu. Jest to przeźroczysty materiał mający za zadanie maksymalnie wyeksponować piękno oryginalnego lakieru. Folia PPF stosowana jest na różnorodnych powierzchniach, od lakieru, przez klosze lamp, aż po wykończenie zewnętrznych i wewnętrznych elementów w kolorach uni podatnych na rysowanie. Jej cena nierzadko przekracza wielokrotnie cenę folii koloryzującej, jednak jest ona znacznie bardziej żywotna. Rzadko zdarza się, aby cały samochód został zabezpieczony folią PPF, jednak jeśli realizowane jest takie zlecenie, to jego koszt przekracza najczęściej kwotę 10000zł. Aplikacja folii PPF przebiega najczęściej „na mokro”. Folia zakładana jest na uprzednio nawilżone specjalnymi preparatami elementy karoserii, które dzięki temu lepiej przyjmują klej. W kwestii pielęgnacji folia PPF nie wymaga specjalnego traktowania, przyjmuje tą samą chemię, co standardowy lakier.

Folia do zabezpieczania szyb i kloszy lamp

Oklejanie lamp i szyb folią przyciemniającą to trend obecny w świecie motoryzacji od wielu lat. Technologie i materiały zmieniają się jednak, co dziś owocuje nowoczesnymi foliami o różnym stopniu przyciemnienia, oraz wysokich właściwościach ochronnych. Ponownie, na cenę oklejenia składają się takie czynniki, jak dostęp do oklejanego elementu, jego kształt, ilość potrzebnego materiału i jego rodzaj. Najczęściej firmy specjalizujące się w oklejaniu szyb zwykłą folią przyciemniającą zamykają usługę w cenach 150-700zł, w zależności od materiału jaki stosują, oraz jaki samochód poddawany jest oklejeniu. Im większa powierzchnia szyb, tym więcej będzie kosztowało oklejenie. Kwestia oklejenia kloszy lamp wygląda trochę inaczej, gdyż najczęściej jest to zabieg, który możemy przeprowadzić samodzielnie. Wtedy ponosimy jedynie koszty samego materiału. W przypadku zabezpieczania kloszy folią PPF, cena może oscylować w granicach 500zł za zestaw lamp przednich. Zabieg ten nie tylko przyciemnia klosze i nadaje samochodowi nowego wyglądu, ale także pozwala na zabezpieczenie ich przed niszczycielskim działaniem żwiru i kamieni.

Powyższe ceny bazują na cennikach różnych firm zajmujących się car tuningiem, wrappingiem, oraz detailingiem. Są one uśrednieniem wartości poszczególnych zabiegów. Jeśli macie w planach okleić samochód folią ochronną, zmienić jego kolor, lub przyciemnić szyby, czy klosze lamp, skontaktujcie się z profesjonalnym zakładem, a otrzymacie dokładna wycenę dla Waszego samochodu.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl