Procentowy wskaźnik żywotności oleju w Hondzie - co to jest, czy jest dokładny i jak go wyzerować?

Procentowy wskaźnik żywotności oleju w Hondzie - co to jest, czy jest dokładny i jak go wyzerować?

Każdy zdaje sobie sprawę z wartości regularnych przeglądów samochodu, ale próba ustalenia, jak często należy je wykonywać, może być trudniejsza. Niektórzy producenci samochodów próbują rozwiać wszelkie wątpliwości, stosując specjalistyczne narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest wskaźnik żywotności oleju Hondy.

Przyjrzyjmy się bliżej wskaźnikowi żywotności oleju Hondy, aby określić, w jaki sposób wpływa on na życie kierowcy. W poradniku sprawdzamy również jego dokładność i wskazujemy najlepszy sposób na jego wyzerowanie.

Spis treści show Co to jest wskaźnik procentowy żywotności oleju w samochodzie Hondy? Jak dokładny jest wskaźnik żywotności oleju Hondy? Jak wyzerować wskaźnik żywotności oleju w Hondzie? Wskaźnik ciśnienia oleju a wskaźnik żywotności oleju

Co to jest wskaźnik żywotności oleju w Hondzie?

Procentowy wskaźnik żywotności oleju w Hondzie informuje kierowcę, kiedy jakość oleju uległa pogorszeniu i konieczna jest jego wymiana. Odlicza on w dół procentową wartość jakości oleju, co oznacza, że 100% to całkowicie nowy olej. Gdy jakość oleju drastycznie spada, zapala się lampka kontrolna, wskazując, że należy go wymienić.

Regularna wymiana oleju ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania optymalnej pracy silnika. Ogólnie rzecz biorąc, można śledzić przebieg, aby określić, kiedy nadszedł czas na kolejną wymianę, ale wiele osób pomija tę czynność, ponieważ są bardzo zajęci.

Dzięki wskaźnikowi żywotności oleju Honda, kierowca otrzymuje przypomnienie o zbliżającym się terminie przeglądu, co gwarantuje, że już nigdy go nie przeoczy. Zamiast polegać na wskazaniach licznika i dacie, wskaźnik informuje kierowcę, kiedy konieczny jest przegląd.

Lampka kontrolna oleju Honda działa nie tylko na podstawie przebiegu. Ocenia również aktualny stan oleju, zapewniając, że wymiany dokonuje się tylko wtedy, gdy jest na to odpowiednia pora.

RELATED: Honda vs Toyota - który z nich jest bardziej niezawodny?

Jak dokładny jest wskaźnik procentowy żywotności oleju Hondy?

Honda nie stosuje nowego algorytmu do określania, kiedy należy wymienić olej. W rzeczywistości jest on bardzo podobny do innych systemów oferowanych przez niektórych czołowych producentów samochodów.

System monitorowania żywotności oleju jest dość dokładny i często jest bardziej konserwatywny niż powinien. Dlatego, jeśli regularne wymiany oleju są ustawione na 7000 mil, a wskaźnik informuje, że można przejechać więcej, prawdopodobnie jest to spowodowane zmianą sposobu jazdy lub miejsca podróży. Jeśli przestałeś jeździć w mieście i spędzasz więcej czasu na autostradzie, przebieg może być łatwo wydłużony.

Zdarza się jednak również, że system się resetuje. W takiej sytuacji może on uznać, że niedawno dokonano wymiany oleju, choć tak nie było. Może to spowodować niedokładność działania systemu.

Z drugiej strony, gdy system działa, może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na przykład, jeśli w Twoim samochodzie olej powinien być wymieniany co 5000 mil, nie oznacza to, że zawsze trzeba to robić w tym czasie. Śledząc wymianę oleju według przebiegu, można pozbyć się całkowicie dobrego oleju, który mógłby posłużyć dłużej. Na dłuższą metę kosztuje to więcej i zmusza do poświęcenia większej ilości czasu na konserwację samochodu, niż jest to konieczne. Dzięki systemom zarządzania przeglądami przebieg nie jest jedynym czynnikiem, co gwarantuje, że olej jest wymieniany tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

RELATED: Co to jest przycisk Econ w Hondzie? (Kiedy go używać, a kiedy nie)

Jak wyzerować wartość procentową żywotności oleju w Hondzie

Procedura resetowania systemu procentowej kontroli żywotności oleju różni się w zależności od rocznika i modelu samochodu. Szczegółowe wskazówki można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Oto jednak kilka podstawowych czynności, które należy wykonać.

  1. Przekręcić kluczyk w stacyjce do pozycji ON. Nie należy uruchamiać silnika.
  2. Na desce rozdzielczej lub na kierownicy znajduje się pokrętło lub przycisk umożliwiający wybór/resetowanie. Naciśnij ten przycisk i przewijaj lub wybieraj opcje, aż dojdziesz do "Wskaźnika oleju silnikowego %" lub "Żywotności oleju silnikowego".
  3. Przytrzymaj przycisk Wybierz/ Resetuj przez dziesięć sekund. Powinien migać wskaźnik procentowy oleju silnikowego. Gdy na wyświetlaczu pojawi się komunikat "Engine Oil Life" (Życie oleju silnikowego), naciśnij przycisk Info, aby przejść do trybu resetowania.
  4. Po przejściu do trybu resetowania można ponownie nacisnąć przycisk Wybierz/Resetuj, a żywotność oleju silnikowego powinna wrócić do 100%, co oznacza, że właśnie dokonano wymiany oleju.

Ta czynność jest potrzebna tylko w przypadku samodzielnej wymiany oleju w samochodzie Honda. Jeśli oddajesz samochód do serwisu, mechanicy podczas wizyty w serwisie na pewno zresetują urządzenie. Jeśli tego nie zrobią, można oddać samochód do serwisu i zlecić wykonanie tej czynności.

Wskaźnik ciśnienia oleju a wskaźnik procentowy żywotności oleju

Wiele osób myli wskaźnik żywotności oleju i wskaźnik ciśnienia oleju. Te dwa symbole bardzo się różnią, mimo że oba dotyczą oleju. Wskaźnik procentowy żywotności oleju informuje, kiedy należy przeprowadzić przegląd, natomiast wskaźnik ciśnienia oleju informuje o wystąpieniu problemu.

Ta lampka ostrzegawcza jest oznaczona czerwoną ikoną, podobną do tej, jaką może mieć nieszczelna puszka oleju. Lampka ta nigdy nie powinna zapalać się przy pracującym silniku. Jeśli lampka zacznie migać, system próbuje poinformować, że ciśnienie spadło do niskiego poziomu. Jeśli lampka zgaśnie, oznacza to, że układ odzyskał sprawność. Jeśli jednak lampka pozostaje zapalona, oznacza to, że nastąpił spadek ciśnienia oleju, którym należy się natychmiast zająć. Należy natychmiast zaprzestać jazdy, aby nie doszło do poważnego uszkodzenia silnika.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl