ELM327 - co to jest, jak znaleźć kod klucza i sparować urządzenie?

ELM327 - co to jest, jak znaleźć kod klucza i sparować urządzenie?

Gdy zapala się kontrolka Check Engine, serce zaczyna bić, gdy zaczynasz się zastanawiać, co może być nie tak. Na szczęście dzięki narzędziu skanującemu Bluetooth ELM327 można szybko ustalić, co jest nie tak, i naprawić usterkę.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest urządzenie ELM327. Pokazujemy również, jak znaleźć kod klucza i sparować go w celu szybkiego użycia.

Spis treści show Co to jest narzędzie skanujące Bluetooth ELM327? Jak znaleźć kod klucza do urządzenia ELM327 Jak sparować urządzenie ELM327 1. Sprawdź kompatybilność z OBDII 2. Zainstaluj urządzenie 3. Połącz się z urządzeniem Zgodność ELM327 z Bluetooth Niepowodzenie parowania ELM327 - co robić dalej Alternatywne rozwiązania dla skanera Bluetooth ELM327

Co to jest narzędzie skanujące Bluetooth ELM327?

Narzędzie skanujące Bluetooth ELM327 łączy się z systemem OBDII pojazdu w celu ustalenia, co jest nie tak. Wykorzystuje ono kompatybilne urządzenie do odczytywania kodów błędów z komputera silnika. Informacje te są przesyłane do urządzenia za pomocą technologii Bluetooth.

To narzędzie zastępuje tradycyjny skaner kodów i jest tańsze. Nie odczytuje jednak tak wielu kodów, jak skaner profesjonalny. Wydaje się również, że ma ograniczone możliwości.

Jak znaleźć kod klucza ELM327

Do urządzenia Bluetooth ELM327 dołączony jest kod parowania wraz z instrukcjami potrzebnymi do podłączenia sprzętu. Jeśli nie można znaleźć kodu parowania, można spróbować użyć opcji ogólnej. Najczęściej używanym kodem dla urządzenia ELM327 jest 1234. Inne powszechnie używane kody kluczy to:

  • 1234
  • 0000
  • 1111
  • 9999

Jeśli te kody nie działają, być może trzeba będzie skontaktować się z działem pomocy technicznej. Można również spróbować użyć innych sekwencyjnych zestawów numerów.

Jak sparować urządzenie ELM327

1. Sprawdź kompatybilność z OBDII

Nie każdy samochód jest zgodny z OBD2. Ten standard był stosowany tylko w pojazdach z roku modelowego 1996 lub nowszych.

Jeśli Twój samochód jest zgodny z tym standardem, musisz znaleźć port diagnostyczny OBDII. Zwykle znajduje się on pod kierownicą, po lewej stronie.

2. Zainstaluj urządzenie

Podłącz skaner ELM327 do portu diagnostycznego. Skaner nie będzie działał przy wyłączonym zapłonie samochodu, dlatego należy go włączyć.

Przekręć kluczyk w stacyjce wdrugie położenie. Dzięki temu silnik pozostanie wyłączony, ale zasilane będą akcesoria, w tym port OBDII.

3. Połącz się z urządzeniem

W urządzeniu z systemem Android należy wykonać parowanie z urządzeniem ELM327. Wybierz opcję "Ustawienia" i "Sieci zwykłe i bezprzewodowe". Z tego miejsca należy kliknąć "Ustawienia Bluetooth". Po włączeniu kompatybilności Bluetooth, system przeskanuje urządzenie w poszukiwaniu pobliskich urządzeń.

Możesz sparować swoje urządzenie ze skanerem. Wystarczy wyszukać nazwę skanera na liście i połączyć się z nim. W tym momencie potrzebny będzie kod klucza, o którym mówiliśmy wcześniej. Powinien on wynosić 1234, ale czasami zdarza się, że jest inny. Po sparowaniu urządzenia, jesteś gotowy do odczytu kodów usterek i rozpocząć diagnozowanie systemu.

Kompatybilność ELM327 Bluetooth

Urządzenia ELM327 nie są kompatybilne z wszystkimi urządzeniami. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że będzie działać z większością smartfonów, tabletów i laptopów z systemem Android. Skanery Bluetooth nie są jednak zazwyczaj kompatybilne z urządzeniami Apple iOS, takimi jak iPod Touch, iPad czy iPhone.

Apple wykorzystuje stos Bluetooth w inny sposób niż urządzenia z systemem Android, co utrudnia korzystanie z ELM327. Większość urządzeń ELM327 nie będzie w stanie sparować się z produktem firmy Apple. W przypadku urządzeń firmy Apple lepiej sprawdzą się skanery ELM327 z interfejsem Wi-Fi lub USB.

Jeśli nadal występują problemy z nawiązaniem połączenia Bluetooth z urządzeniem, które powinno być kompatybilne, problem może leżeć po stronie mikrokontrolera. Niektóre urządzenia zawierają nieautoryzowane i sklonowane mikrokontrolery, które nie mają zaktualizowanego kodu.

Niepowodzenie parowania ELM327 - co robić dalej?

Jeśli urządzenie Bluetooth ELM327 nie paruje się z urządzeniem użytkownika, istnieje kilka możliwych przyczyn. W niektórych przypadkach może się okazać, że uda się je sparować.

Na początek spróbuj użyć innego kodu parowania. Powyżej wymieniliśmy najczęściej używane kody, ale w razie problemów z tym kodem konieczne może być skontaktowanie się z działem pomocy technicznej.

Jeśli to nie jest problemem, spróbuj sparować go z innym urządzeniem. Jeśli można go sparować z innym urządzeniem, skaner ELM327 nie jest przyczyną problemu. Czasami wadliwy sklonowany skaner ELM327 nie łączy się z określonymi urządzeniami. Często zdarza się, że urządzenie jest połączone z laptopem, ale nie z telefonem.

Inną kwestią jest to, jak długo skaner Bluetooth jest wykrywany przez urządzenie. Po podłączeniu urządzenia po raz pierwszy pojawia się ono na liście urządzeń. Jednak później będzie on wykrywalny tylko przez określony czas. Jeśli spróbujesz sparować go po upływie tego czasu, możesz mieć problem z jego ponownym znalezieniem. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest odłączenie urządzenia od portu OBDII i ponowne jego podłączenie. Spróbuj ponownie natychmiast po ponownym podłączeniu urządzenia do portu.

Jeśli nadal nie można sparować urządzeń, skaner ELM327 może być uszkodzony. Pamiętaj, że to urządzenie jest niedrogie, więc nierzadko może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Choćby z tego powodu niektórzy decydują się na zakup profesjonalnego skanera, zwłaszcza jeśli kody muszą być odczytywane częściej. Jeśli ten skaner sprawia problemy, można rozważyć jego zwrot i zakup czegoś bardziej niezawodnego.

Alternatywne rozwiązania dla skanera ELM327 Bluetooth

Jeśli nie jesteś zadowolony ze skanera ELM327 Bluetooth lub nie działa on z Twoim urządzeniem, istnieją inne dostępne opcje. Na początek dostępne są skanery ELM327, które wykorzystują połączenia USB lub Wi-Fi.

Za skaner Wi-Fi trzeba będzie zapłacić więcej ze względu na zaawansowaną technologię. Jest to jednak najlepszy typ skanera dla posiadaczy urządzeń firmy Apple. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie ELM327 USB, pamiętaj, że może ono być niekompatybilne z urządzeniem firmy Apple. Można jednak użyć złącza dokującego, aby uzyskać solidny sygnał.

Z drugiej strony, można też wymienić urządzenie na lepsze. Rozważ korzyści płynące z używania profesjonalnego skanera kodów, jeśli regularnie wykonujesz prace przy silnikach i układach samochodowych.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl