Niebezpieczeństwa związane z jazdą z oblodzoną przednią szybą

Udostępnij Facebook Twitter
Według nowych badań miliony brytyjskich kierowców ryzykują swoje bezpieczeństwo, a także stan konta bankowego, jeżdżąc z oblodzoną przednią szybą w zimowych warunkach.
Ciemne, mokre i zimne miesiące mogą być najbardziej zdradliwe na drodze - kierowcy są bardziej podatni na zaskoczenie przez nieprzewidywalne warunki.
Badanie przeprowadzone wśród 2 000 kierowców wykazało, że 35% z nich przyznało się do jazdy z zaparowaną lub pokrytą lodem przednią szybą w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wykroczenie to podlega karze grzywny w wysokości 60 funtów oraz trzem punktom karnym. Jedna czwarta ankietowanych przez Halfords Autocentres stwierdziła, że naraziła swój samochód na wysokie ryzyko kradzieży, pozostawiając włączony silnik i wskakując do środka, gdy przednia szyba się oczyściła. Około 16% cofnęło swój samochód pomimo zerowej widoczności do tyłu, podczas gdy 14% zaryzykowało uszkodzenie mechaniczne poprzez przekroczenie obrotów zimnego silnika. Okazało się również, że ponad jedna piąta ryzykowała pęknięciem przedniej szyby, odladzając ją ciepłą lub gorącą wodą, podczas gdy jedna czwarta prowadziła samochód ze śniegiem na dachu, który mógł potencjalnie pokryć przednią szybę po hamowaniu. Temperatury mają spaść, a Met Office przewiduje, że niektóre części Wielkiej Brytanii zostaną dotknięte przez śnieg i lód. Jednak ponad jedna czwarta ankietowanych kierowców nie przeprowadziła podstawowych kontroli swojego samochodu w ciągu ostatniego miesiąca z powodu złej pogody.
Co niepokojące, 55% z nich nie sprawdzało bieżnika opon w ciągu ostatniego miesiąca, a połowa nie sprawdzała ciśnienia w oponach. Dzieje się tak pomimo tego, że opony stanowią 58% wszystkich "niebezpiecznych usterek" zarejestrowanych w najnowszych wynikach badań MOT przeprowadzonych przez DVSA. Okazało się również, że jeden na dziesięciu kierowców nie jest pewien swoich umiejętności prowadzenia samochodu na mokrej lub oblodzonej nawierzchni. "W dużej części Wielkiej Brytanii panowała jak dotąd łagodna i mokra zima, ale w obliczu nadchodzących mrozów zdecydowanie zalecamy kierowcom podjęcie środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pasażerom" - powiedział Aaron Edwards z Halfords Autocentres. "Konieczne jest, aby ludzie upewnili się, że ich przednia szyba jest w pełni oczyszczona przed wyruszeniem w drogę, nie tylko jest to wymóg prawny, aby móc mieć dobrą widoczność na drogę, ale jest to niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg." Halfords oferuje darmową kontrolę zimową w swoich sklepach i Autocentrach dla kierowców, którzy chcą mieć spokój o zdatność swojego samochodu do jazdy. Oddzielne badania przeprowadzone przez OnePoll na zlecenie Halfords wykazały, że jeden na 10 kierowców (9%) jeździł w ciągu ostatnich 12 miesięcy z niesprawnymi wycieraczkami, a 8% świadomie kontynuowało jazdę z uszkodzonym światłem hamulcowym. Badanie pokazało również, jak wielu kierowców nie przechowuje w samochodzie wielu przedmiotów niezbędnych w razie nagłych wypadków podczas jazdy zimą. Zaledwie 27% kierowców przechowuje w samochodzie koc, a 33% latarkę. Tylko 35% posiada apteczkę pierwszej pomocy, a 36% ładowarkę do telefonu komórkowego.