Jak eksploatować samochód w miesiącach letnich

Sezon letni to najtrudniejszy okres dla samochodów, zwłaszcza tych z dużym przebiegiem. Wszystkie elementy samochodu - od lakieru zewnętrznego, poprzez opony, aż po silnik - są wystawione na działanie wysokiej temperatury. W miesiącach letnich zużycie jest większe niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Jeśli nie przeprowadzisz gruntownego przeglądu swojego samochodu przed nadejściem letnich upałów, łatwo możesz znaleźć się na poboczu drogi z zgaśniętym silnikiem. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji, które pomogą utrzymać Twój samochód w dobrym stanie pomimo letnich upałów.

Sprawdzić ilość płynu chłodzącego:

Płyn chłodzący jest ważnym elementem silnika samochodu, zwłaszcza w ciepłych miesiącach letnich. Podczas jazdy samochód zasysa ciepłe powietrze, które w połączeniu z ciepłem z silnika wytwarza ogromną temperaturę pod maską. Temperatura ta jest regulowana przez specjalną ciecz zwaną "chłodziwem". W miesiącach letnich należy regularnie sprawdzać poziom płynu chłodzącego, zaznaczając go na zbiorniku co najmniej raz w tygodniu. Idealnie poziom powinien znajdować się gdzieś pomiędzy górnym i dolnym wycięciem.
Należy pamiętać, że kontrolę należy przeprowadzać dopiero po ostygnięciu silnika samochodu.

Sprawdzić działanie wentylatora chłodzącego:

Wentylator chłodnicy włącza się automatycznie, gdy silnik się przegrzewa, zasysa zimne powietrze z chłodnicy, aby utrzymać temperaturę silnika w równowadze. Jeśli wentylator chłodzący działa nieprawidłowo, może to doprowadzić do zagotowania się płynu chłodzącego, co z kolei może spowodować poważne uszkodzenie silnika. Można przetestować wentylator chłodzący włączając nagrzewnicę, uruchamiając samochód i pozwalając silnikowi pracować przez jakiś czas. Silnik można pozostawić włączony przez około pięć minut. Wentylator chłodzący zostanie włączony w tym czasie, jeśli pracuje normalnie.

Konserwacja karoserii:

W miesiącach letnich drogi są często naprawiane i przebudowywane. W wyniku tego kamienie, smoła i ostre kawałki tłucznia mogą uszkodzić karoserię podczas przejeżdżania przez miejsca napraw. Zmniejsz prędkość podczas jazdy poza drogami i na odcinkach dróg, gdzie trwają prace budowlane.

Unikać przegrzania:

Nawet jeśli poziom płynu chłodzącego i praca wentylatora są w porządku, nadal mogą występować problemy z przegrzewaniem się silnika. Problemy te często występują podczas pracy na biegu jałowym w długich korkach. Jeśli wystąpią objawy przegrzania silnika, pomocne może być włączenie nagrzewnicy na pełny gaz.

29.06.2021, 291 wyświetleń.