Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie?
Klimatyzacja ma duże znaczenie zwłaszcza podczas letnich miesięcy, gdy w samochodzie jest szczególnie gorąco. Jeśli jednak ma spełniać nasze oczekiwania, powinniśmy wiedzieć, jak jej używać. W innym wypadku konsekwencją naszej niefrasobliwości może być zarówno przeziębienie, jak i szok termiczny.
Jedna z podstawowych zasad mówi o tym, aby nie włączać klimatyzacji w tym samym momencie, w którym wchodzimy do samochodu nagrzanego w upalny dzień. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest otworzenie okien i pokonanie w ten sposób choćby kilkuset metrów. Dzięki temu pozbędziemy się nagrzanego, stojącego powietrza.
Jak ustawić nawiew klimatyzacji?
Dobrym rozwiązaniem jest też unikanie kierowania nawiewu w stronę głowy. Takie podejście daje może poczucie komfortu, zwykle jednak skutkuje katarem. Zdecydowanie bezpieczniej jest skierować nawiew na nogi oraz na przednią szybę. Sam obieg zamknięty również powinien być wykorzystywany z umiarem. Najlepiej, jeśli włączymy go na kilka minut, aby powietrze w kabinie nie przesuszyło się.
Również skokowe obniżenie temperatury jest prosta drogą do tego, aby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Najlepiej robić to stopniowo pamiętając o tym, że różnica pomiędzy temperaturą panującą w samochodzie oraz tą na zewnątrz nie powinna przekraczać pięciu stopni. W innym wypadku może nam grozić szok termiczny, szczególnie niebezpieczny właśnie wówczas, gdy jesteśmy za kierownicą.
Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji
Należy też pamiętać, że klimatyzacja powinna być stosowana nie tylko latem, ale i zimą. Dzięki temu z łatwością osuszymy zaparowane szyby. Nawet, jeśli nie ma takiej potrzeby, zimą klimatyzacja powinna być włączana choćby na kwadrans przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu układ klimatyzacyjny będzie w stanie się przesmarować, a sama klimatyzacja będzie nam dłużej służyła. Nie wolno też lekceważyć zalecenia mówiącego o tym, aby odwiedzać serwis klimatyzacyjny przynajmniej raz w roku.
Odgrzybianie i wymiana filtra
Klimatyzacja to często siedlisko bakterii niebezpiecznych nie tylko dla naszego zdrowia, ale w skrajnych przypadkach również dla życia. Raz w roku należy też wymieniać filtry powietrza, a co dwa lub trzy lata – filtr osuszający. Nie można też zapominać o regularnym przedmuchiwaniu klimatyzacji. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w suchy azot pamiętając, że klimatyzacja nie lubi wilgoci.