Samochód zabytkowy – odświeżanie lakieru

Samochód zabytkowy – odświeżanie lakieru

Renowacja zabytkowych pojazdów jest pięknym hobby, które wymaga jednak sporych nakładów czasu i pracy. Szczególnie istotny dla końcowego efektu wizualnego jest lakier. Często nie udaje się chować oryginalnej powłoki, choć nie znaczy to, że nie warto o nią walczyć. Oryginalny lakier to dla pasjonatów integralna część samochodu warta uratowania.

Zabytkowe samochody mają swój niepowtarzalny charakter, a niektóre typy powłok lakierniczych są nie do odtworzenia współczesnymi metodami. Dlatego właśnie stare pojazdy i ich karoserie zasługują na szczególną troskę.

Naprawy blacharskie

Nie każdy zabytkowy pojazd jest w tak świetnym stanie, by nie wymagać niemal żadnych napraw. Często blacha bywa lekko powgniatana, występują ubytki i rdza. Posiadając własne narzędzia i sporo czasu, można przeprowadzić w zaciszu garażu drobne blacharskie naprawy. Do zrywania warstwy rdzy przyda się szlifierka kątowa albo przeznaczona do tego nakładka na wiertarkę. W wielu przypadkach nie ma też innej rady, jak tylko sięgnąć po włókninę i szczotkę by wyczyścić blaszane elementy ręcznie. Kolejnym krokiem jest wspawanie nowej blachy, by usunąć ubytki, a przed samym lakierowaniem - odtłuszczenie i wyczyszczenie karoserii samochodu. Na szczęście zwykle nie trzeba rozkładać pojazdu na części pierwsze i wymieniać całych elementów.

Poprawki lakiernicze

Usuwanie rdzy

Jeśli samochód jest skorodowany, trzeba się niestety pozbyć starych powłok lakierniczych. Robi się to zwykle z pomocą rozpuszczalników chemicznych lub piaskowania (jedynie miejscowo, nigdy na dużych powierzchniach). Trzeba dokładnie oczyścić oldsmobil, zwracając baczną uwagę na trudno dostępne miejsca, s następnie nałożyć nowy lakier. Do usuwania szpachli spod lakieru przyda się nakładka szlifierska na wiertarkę.

Jak polerować zabytkowe auto?

Dawne powłoki lakiernicze były o wiele grubsze niż dzisiejsze, a co za tym idzie – bardziej wytrzymałe. Dlatego też zabytkowe pojazdy często nadal są pokryte oryginalnym lakierem. Warto szczególnie troskliwie o niego dbać. Ostrożne polerowanie przywróci blask zmatowiałemu lakierowi, trzeba jednak wyjątkowo uważać, bo go nie przegrzać. Pierwszym krokiem powinno być wypróbowanie wybranego wosku lub pasty na niewidocznym fragmencie karoserii. Jeśli preparat jej nie szkodzi, można przystąpić do polerowania całego auta. Ważne jest, by nie polerować zbyt długo jednego miejsca oraz nie dociskać zbyt mocno.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl