Dlaczego nie powinieneś jeździć na pustym zbiorniku paliwa

Dlaczego nie powinieneś jeździć na pustym zbiorniku paliwa

Prawdopodobnie w pewnym momencie w twoim karierze kierowcy powiedziano ci, żebyś nie prowadził samochodu, gdy zbiornik paliwa jest pusty, ale czy wiesz, dlaczego tak jest? Ta rekomendacja jest czymś więcej niż tylko bajką starych żon - możesz uszkodzić swój samochód ignorując tę lampkę gazową zbyt długo.

Po pierwsze, powinieneś zrozumieć, co tak naprawdę oznacza twój wskaźnik świetlny paliwa. Gdy usłyszysz znane "ding", które towarzyszy lampce paliwowej, Twój zbiornik paliwa osiągnie poziom "rezerwy", czyli około 10-15% pojemności. Można obliczyć, jak długo będzie to trwało przy średnim zasięgu Twojego samochodu, ale dla bezpieczeństwa odradzamy to. Unikaj matematyki, jeśli wiesz, że jesteś typem osoby, która może zaryzykować i tak jeździć na pustym.

Jedną z przyczyn, dla których nie zaleca się jazdy na pustym zbiorniku, jest potencjalne uszkodzenie pompy paliwowej. Pompa paliwowa jest odpowiedzialna za transport benzyny ze zbiornika do silnika i to od niej zależy, czy ta sama benzyna będzie nadal smarowana i czy nie dojdzie do przegrzania. Przegrzanie jakiejkolwiek części pojazdu nigdy nie jest dobrym pomysłem na pompę paliwową. Praca na niskim zbiorniku paliwa może spowodować przegrzanie pompy paliwowej i przedwczesną awarię. Wymiana pompy paliwa jest kosztowną i możliwą do uniknięcia naprawą.

Innym elementem, który może zostać uszkodzony, jest filtr paliwa, który zapobiega przedostawaniu się szkodliwych osadów i zanieczyszczeń do silnika. Naturalnie osady opadają na dno zbiornika paliwa, więc jazda na pustym paliwie oznacza, że filtr może się zatkać brudnym paliwem. W niektórych przypadkach filtr paliwa może nawet ulec całkowitemu zatkaniu.

Najbardziej oczywistym ryzykiem, jakie podejmujesz, ignorując światło paliwa, jest oczywiście brak paliwa. Utknięcie w miejscu jest nie tylko żenujące, ale również może być niebezpieczne w trudnych warunkach pogodowych i kosztowne, gdy w końcu trzeba będzie odholować paliwo do najbliższej stacji benzynowej.

Tak więc, choć kuszące może być czekanie na dogodniejszy moment, kiedy zapali się lampka paliwowa, powinieneś zrobić swojemu samochodowi przysługę i jak najszybciej zatankować.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl