Odgrzybianie klimatyzacji - pozycja obowiązkowa dla dbających o swoje 4 kółka

Odgrzybianie klimatyzacji - pozycja obowiązkowa dla dbających o swoje 4 kółka

Klimatyzacja to dziś standard w samochodach osobowych. W większości pojazdów można spotkać się z klimatyzacją automatyczną, lub w ostateczności manualną. Jest ona bardzo przydatna nie tylko w czasie podróży w ciepłe dni, ale także w usuwaniu nadmiaru wilgoci z wnętrza pojazdu. Kiedy należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji?

Klimatyzacja osusza powietrze cyrkulujące wewnątrz kabiny, co poprawia warunki jazdy, zapobiega parowaniu szyb, a także minimalizuje ryzyko powstawania rdzy we wnętrzu pojazdu. Ze względu na charakterystykę swojej pracy, układy nawiewów i klimatyzacji są narażone na działanie grzybów, które przenoszą się wraz z wilgocią zaciąganą do wnętrza pojazdu z zewnątrz.

Istnieje kilka metod odgrzybiania klimatyzacji i postaramy się przybliżyć je w poniższym artykule.

Spraye do odgrzybiania klimatyzacji

Odgrzybianie za pomocą sprayów jest jednym z najprostszych, ale też najmniej efektywnych sposobów na pozbycie się zapachu pleśni z wnętrza pojazdu. Polega ono na wpuszczeniu substancji w sprayu do kratek nawiewów samochodowych. Wówczas środek zaczyna reagować z grzybniami osadzonymi wewnątrz przewodów powietrznych.

Spray niszczy grzybnie osadzające się w przewodach i ostatnią czynnością, jaka pozostaje do wykonania jest przedmuchanie całego układu na wysokich obrotach wentylatora.

Pianki do czyszczenia klimatyzacji

Pianka do czyszczenia układu klimatyzacji jest jedną z najskuteczniejszych opcji w kwestii czyszczenia układów wentylacji. Wymagają one jednak aplikacji prosto do puszki skraplacza układu wentylacji. Wiąże się to z potrzebą rozłożenia tapicerki samochodu i demontażu pokrywy skraplacza. W związku z tym należy zaopatrzyć się w bazowe narzędzia, które mogą pomóc przy rozkładaniu elementów pojazdu.

Po zdemontowaniu osłon należy wtłoczyć piankę za pomocą dołączonej końcówki do puszki skraplacza, a następnie włączyć nawiew w tryb obiegu wewnętrznego.

Po kilkunastu minutach działania, układ klimatyzacji powinien zostać oczyszczony z grzybni. Czyszczenie tego układu za pomocą pianki jest efektywną metodą na pozbycie się grzybni, jednak należy przeprowadzać ów proces bardzo ostrożnie i nie pozwolić na połamanie elementów tapicerki podczas demontażu.

nawiew samochodowy, klimatyzacja samochodowa

Ozonowanie samochodu

Ozonowanie to najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów z wnętrza pojazdu. Polega ono na wtłoczeniu do wnętrza pojazdu ozonu, który jest zabójczy dla większości bakterii i grzybów.

Proces ten najczęściej może zostać przeprowadzony przez studio detailingu, lub warsztat samochodowy wyposażony w ozonator o odpowiedniej wydajności.

Proces rozpoczyna się zamknięciem ozonatora wewnątrz pojazdu i wypuszczeniem przewodu zasysającego powietrze na zewnątrz samochodu. Należy również włączyć nawiew na wysokie obroty i uruchomić tryb obiegu wewnętrznego. Po zakończeniu owych czynności należy uruchomić ozonator i pozostawić go działającego przez kilka-kilkanaście minut. Wówczas samochód wypełni się ozonem, co zniszczy pokłady grzybni zalegające w przewodach powietrznych.

Ozon jest też jednak substancją niebezpieczną dla człowieka, co sprawia, że po zakończeniu ozonowania i po usunięciu ozonatora z pojazdu, należy pozostawić go do przewietrzenia, aby nie doprowadzić do zatrucia użytkownika w trakcie jazdy.

Samochód pozbawiony grzybni nabierze nowego, świeżego zapachu, a także pozostanie bezpieczny dla użytkowników. Ponadto pozostanie on wolny od grzybni przez długi czas, co przełoży się na przyjemniejsze użytkowanie samochodu przez długi czas.

Mamy świadomość, że nie każdy pojazd jest złożony w ten sam sposób i np. czyszczenie klimatyzacji za pomocą pianek odgrzybiających może stanowić problem, między innymi przez brak dostępu do skraplacza. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu, który przeprowadzi procesy czyszczenia klimatyzacji bez ryzyka uszkodzenia elementów wnętrza. Dodatkowo, przed zastosowaniem wybranego preparatu należy dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją, a następnie zaaplikować środek zgodnie z jej wskazaniami.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl