Zabiegi hydrofobowe - Hydrofobizacja szyby
Obecnie wiele modeli samochodów ma już fabrycznie przygotowaną pokrytą powłokę hydrofobową. Jeśli ktoś posiada starszy model albo też szyba nie jest wyposażona w taką powłokę będzie można przeprowadzić zabieg, w ramach którego wykona się zabieg hydrofobizacji szyby samodzielnie.
Powłoka nadaje się do nałożenia na wszystkie szyby. Najlepsze efekty daje pokrycie przedniej szyby, gdzie deszcz jest najbardziej kłopotliwy.
Zalety takiej powłoki
Powłoka hydrofobowa to rodzaj wycieraczki, która jest niewidzialna. Hydrofobizacja będzie polepszać widoczność przez szybę w trakcie jazdy. Krople deszczu będą się łączyć w większe krople i uciekać z szyby pod wpływem działania wiatru. Dzięki temu wolniej zużywać będziemy wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy. Szyba taka będzie się wolniej brudzić. Kiedy to nastąpi brudną wodę i błoto będzie można szybko usunąć. Efekt taki jednak nie będzie widoczny przy niskich temperaturach albo też przy stosowaniu spryskiwaczy z detergentem.
Jaka powłoka?
Kupując preparaty należy zwracać uwagę na to, by marka była dobra jakościowo. Sugerująca będzie także cena. Dobry preparat musi kosztować kilkaset złotych. Powłoka powinna być przez około rok albo do przejechania około 20 tysięcy kilometrów. Tanie powłoki najczęściej po niecałym roku nadają się do zeskrobania z szyby. Natomiast dobry preparat wchodzi w reakcje.
Nie zapominajmy o ostrożności
Substancja stosowania przy powłokach jest silnie toksyczna i dlatego będzie nakładana wyłącznie na stronę zewnętrzną szyby. W czasie jej nakładania stosujemy wszelkie zalecane środki ostrożności. Należy to robić w rękawiczkach oraz masce ochronnej oraz w pomieszczeniu, gdzie jest wymiana powietrza. Najlepiej przy umiarkowanej temperaturze.
Zaczynamy od wstępu
Zanim zacznie się nakładać powłokę konieczne jest bardzo dobre odtłuszczenie szyby oraz jej mycie z dobrym jakościowo płynem do szyb. Powierzchnia powinna być całkowicie wolna od wszelkich zabrudzeń. Niektóre zestawy do hydrofobizacji mają także specjalnie przygotowane ściereczki, które pozwalają czyścić szyby. Po przetarciu szyby tą ściereczką na powierzchni zostanie biały nalot. Potem trzeba go usunąć lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym, osuszyć przednią szybę w miarę możliwości z jak największą starannością oraz dokładnością.
Dobrze wykonany zabieg
Ciecz, która stanowi o powłoce będzie można nakładać z użyciem szmatki, ale trzeba do tego zakładać specjalne rękawiczki ochronne. Niektóre firmy mają także płyn umieszczony w aplikatorach i to sprawia, że ręce nie mają z nimi kontaktu. Nakłada się go ruchami pionowymi oraz poziomymi na całej powierzchni szyby i jednocześnie omija się przy tym uszczelkę czy listwę ozdobną szyby, tak by nie doszło do jej uszkodzenia. Po kilku minutach będzie można szybę wypolerować i na tym proces nakładania powłoki będzie już zakończony.