Na co uważać czyszcząc samochód?

Pielęgnacja samochodu jest ważną czynnością, okazuje się jednak, że niejednokrotnie potrafi być również czynnością problematyczną. Czyszczenie samochodu powinno być więc działaniem przemyślanym, w innym wypadku bowiem nasz samochód może ulec uszkodzeniu. Na szczęście, nie od dziś wiadomo, na co należy szczególnie uważać, zamiast popełniać własne możemy więc uczyć się na cudzych błędach.

Choć pielęgnacja samochodu wydaje się być prostym zajęciem, w rzeczywistości mamy do czynienia jedynie z pozorami. Nie brakuje kierowców, którzy w czasie jej trwania uszkodzili karoserię na tyle poważnie, że konieczne stało się poszukiwanie profesjonalnego wsparcia. Na co zwracać więc szczególną uwagę i jakich błędów unikać w pierwszej kolejności?

Chyba najwięcej osób ma problem ze zrozumieniem tego, jak niebezpieczne jest wykorzystywanie do czyszczenia samochodu tych środków, które stosujemy w domu. Najczęściej popełnianym błędem wydaje się w tym kontekście stosowanie płynu do mycia naczyń w zastępstwie szamponu samochodowego. Niestety, konsekwencją takiego stanu rzeczy jest matowienie lakieru, a więc skutek odwrotny od zamierzonego. Nie należy też stosować płynu do czyszczenia grilla do usuwania zabrudzenia z felg aluminiowych. Owszem, takie działanie sprawi, że zabrudzenie zniknie, istnieje jednak spore prawdopodobieństwo tego, że razem z nim zniknie też warstwa lakieru ochronnego.

Pielęgnacja samochodu

Gąbka samochodowa

Innym problemem kierowców jest korzystanie z gąbki podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać więc o tym, że nawet, jeśli jest ona wyjątkowo miękka, w jej porach kryją się drobinki piasku. Kontakt tych drobinek z lakierem jest wyjątkowo niebezpieczny i prowadzi do zarysowań. Czasem błędy wynikają jednak nie z używania niewłaściwych środków czyszczących, ale z nieumiejętnego korzystania z tych rozwiązań, które zostały stworzone przez swoich producentów właśnie po to, aby samochód był utrzymywany w czystości.

Myjka ciśnieniowa

Tu doskonałym przykładem jest myjka ciśnieniowa, kierowcy mają bowiem tendencję do wykorzystywania jej w sposób niestaranny i niefrasobliwy. Prawdą jest to, że samo bezdotykowe mycie samochodu nie przyczynia się do powstawania na nim rys, nie można jednak zapominać o tym, że niebezpieczne może być już samo zbyt bliskie przykładanie lancy do czyszczonej powierzchni. Dystans powinien wynosić przynajmniej 10 centymetrów, a ignorowanie jego znaczenia może mieć poważne konsekwencje. Czyszcząc koła można uszkodzić choćby czujnik ABS, a jego naprawa zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, których wolelibyśmy uniknąć.