Jak usunąć z szyby starą naklejkę rejestracyjną?
Według polskiego prawa każdy samochód dopuszczony do ruchu drogowego powinien być wyposażony zarówno w tablice rejestracyjne, jak i naklejkę z hologramem, umieszczoną na przedniej szybie pojazdu. Niestety, zmieniając samochód i kupując nowy, czy chociażby wymieniając uszkodzoną szybę przednią, musimy także zdjąć naklejkę umieszczoną na niej. W poniższym artykule przedstawimy sposób na bezpieczne pozbycie się uciążliwego elementu z powierzchni szyby.
Naklejki rejestracyjne najczęściej mają tendencję do rozdzierania się i uszkadzania podczas próby jej usunięcia, wynika to z jej struktury, oraz stanowi to pewien sposób ochrony przed przeklejeniem jej do innego samochodu. Jeśli podejmiemy próbę siłowego odklejania naklejki, możemy być pewni, że podrze się ona na kawałki. Jak zapobiec takiemu zdarzeniu?
Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie nagrzanie szyby. Jest to jeden z najważniejszych kroków głównie przez fakt, iż wysoka temperatura rozluźnia strukturę kleju, na którym osadzona jest naklejka. Ponadto, wyższa temperatura pozwala na zmiękczenie struktury samej naklejki, przez co staje się bardziej elastyczna i istnieje mniejsze ryzyko, że się przerwie. Po nagrzaniu naklejki za pomocą opalarki, lub w gorszym wypadku, suszarki, możemy przystąpić do próby odklejania naklejki. Podważamy delikatnie jej róg i powoli, stopniowo usuwamy ją z szyby. Istnieje nadal ryzyko, że naklejka ulegnie przerwaniu, lub rozwarstwieniu, więc jeśli doszło do któregoś z powyższych zdarzeń, kontynuujemy pracę do momentu w którym usuniemy maksymalną powierzchnię naklejki z szyby.
Kiedy usuniemy większość materiału z powierzchni szkła, możemy przystąpić do jego wykończenia przy użyciu środków do usuwania naklejek. Naszym zadaniem będzie dokładne nasączenie pozostałości naklejki środkami rozbijającymi i rozpuszczającymi klej, co przełoży się na łatwość usuwania pozostałości folii i kleju z powierzchni szklanej. Środki do usuwania naklejek najlepiej zaaplikować wprost na pozostałości po naklejkach i docierać stopniowo za pomocą mikrofibry. Będą one sukcesywnie ustępować i pozwolą się usunąć za pomocą samej mikrofibry, lub z pomocą miękkiej szpatułki. Warto pamiętać, aby nie używać przy pracach ze szkłem metalowego i ostrego wyposażenia. Nawet jeśli element będzie wykonany z plastiku, ale będzie miał ostre krawędzie, może uszkodzić strukturę szkła i doprowadzić do jego degradacji w przyszłości.
Po zakończeniu prac warto także dokładnie odtłuścić szybę i dokładnie ją umyć, aby zapobiec osiadaniu kurzu na szybie, a także aby obniżyć stopień jej brudzenia podczas jazdy i eksploatacji pojazdu.
Powyższe porady to podstawy usuwania naklejek z powierzchni szyb. Jeśli trafi się trudniejszy egzemplarz, z którym nie możemy sobie poradzić, warto skorzystać z pomocy detailerów, którzy są wyszkoleni również w tego typu pracach.