10 najlepszych rad dotyczących jazdy w czasie fali upałów

Udostępnij Facebook Twitter

Nowe badania ujawniły, że kierowcy samochodów są siedzącymi kaczkami, jeśli chodzi o jazdę w ekstremalnie gorących warunkach pogodowych, a miliony nie podejmują dodatkowych środków ostrożności.

Według dostawcy ubezpieczeń samochodowych 1ST CENTRAL, 4,4 miliona kierowców przyznaje, że nie podejmuje żadnych środków ostrożności podczas jazdy w upalne dni, co naraża ich na ryzyko wypadku lub awarii.

Cztery piąte kierowców nie sprawdza stanu akumulatorów, a trzy piąte nie sprawdza stanu opon. Co więcej, siedmiu na dziesięciu (69%) zapomina o sprawdzeniu poziomu oleju.

Aby pomóc kierowcom, oto najważniejsze wskazówki 1ST CENTRAL dotyczące jazdy w czasie fali upałów...

1) Sprawdź swoje opony

Wraz z rosnącymi temperaturami, powietrze w oponach rozszerza się i wpływa na ciśnienie, co może prowadzić do wybuchu opony. Upał może również spowodować rozpad gumy w oponie, dlatego pamiętaj o sprawdzeniu stanu opon - uszkodzeń, zużycia i ciśnienia - zwłaszcza przed wyruszeniem w długą podróż.

2) Uzupełnij płyny w silniku

Gdy temperatura zaczyna wzrastać, wzrasta również temperatura płynów w silniku. Olej i płyn chłodzący są niezbędne do chłodzenia silnika i utrzymywania go w ruchu, gdy jest on poddawany ekstremalnym obciążeniom. Sprawdź poziom płynów przed wyruszeniem w podróż i uzupełnij je w razie potrzeby.

3) Parkuj w cieniu, aby chronić akumulator samochodu

Akumulatory samochodowe składają się z kwasu i wody, a w gorących temperaturach woda wyparowuje szybciej niż kwas, pozostawiając gołe płyty ołowiane. Jeśli to możliwe, parkuj samochód w cieniu, aby zapobiec wyczerpaniu się poziomu elektrolitu.

4) Sprawdź wycieraczki

Ciepła pogoda przynosi robaki w sile i można zagwarantować, że przednia szyba będzie pokryta nimi. Upewnij się, że wycieraczki nie wymagają wymiany, a płyn do spryskiwaczy jest uzupełniony, abyś mógł wytrzeć wszystkie uciążliwe pozostałości po owadach.

5) Nie zapomnij o okularach

Para okularów przeciwsłonecznych to kluczowy element każdego zestawu do jazdy latem, ponieważ zmniejszą one odblaski i ułatwią dostrzeżenie zagrożeń, znaków i świateł. Jeśli zdecydujesz się na modną parę, nie wybieraj niebieskich soczewek, ponieważ mogą one sprawić, że bursztynowe i zielone światła będą wyglądały niemalże zamiennie, powodując problem na światłach.

6) Zwróć uwagę na istniejące odpryski lub pęknięcia na przedniej szybie.

Jeśli masz jakiekolwiek odpryski lub pęknięcia na przedniej szybie, intensywne ciepło i bezpośrednie światło słoneczne mogą je pogorszyć. Chociaż rzadko doświadczamy w Wielkiej Brytanii subsaharyjskich temperatur, kiedy tak się dzieje, ciepło powoduje rozszerzanie się i kurczenie szkła, pękanie przedniej szyby lub zniekształcanie jej kształtu. Aby tego uniknąć, podobnie jak w przypadku ochrony akumulatora samochodowego, parkuj samochód w cieniu.

7) Pakuj napoje orzeźwiające do samochodu, a nie do bagażnika

Dobrym pomysłem jest pakowanie napojów do samochodu, a nie do bagażnika. To pozwoli Ci zachować orzeźwienie i upewnić się, że nie jesteś zbyt gorący i zmęczony, aby skupić się na drodze. Jeśli jedziesz z dziećmi, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas upałów, zwłaszcza jeśli Twój samochód nie ma klimatyzacji. Przynieś cool box z niektórych lodowych smakołyków i napojów może, i upewnij się, że dzieci noszą luźne ubrania, aby zatrzymać je przegrzania.

8) Pamiętaj o swoim zestawie awaryjnym

Jak w przypadku każdej długiej podróży samochodem należy zawsze pamiętać, aby podróżować z dobrze zaopatrzony zestaw awaryjny, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wiele drobnych problemów z samochodem można naprawić za pomocą narzędzi w tych, oszczędzając na konieczności wezwania pomocy w razie awarii.

9) Zainwestuj w osłonę przeciwsłoneczną

Nie ma nic gorszego niż wchodzenie do parującego samochodu lub palenie rąk za kierownicą. Dlaczego nie kupić odblaskowe osłony przeciwsłoneczne na przednią szybę, które pomogą zapobiec zbyt gorące samochodu. Osłony przeciwsłoneczne można również zakupić dla siedzeń pasażerów, aby chronić dzieci przed blaskiem podczas długich podróży.

10) Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt domowych w samochodzie

Nawet na krótkich wycieczek i pit stopów pamiętać, aby wziąć dzieci i zwierzęta domowe z tobą, zamiast pozostawiać je w samochodzie. Chociaż jest to coś, czego nie należy robić, niezależnie od warunków pogodowych, jest to szczególnie niebezpieczne, aby zostawić dzieci i zwierzęta w samochodach w ekstremalnych upałów, jak temperatury mogą potroić, zwłaszcza jeśli samochód nie jest w cieniu.