Dlaczego tuning układu scalonego jest konieczny

Dlaczego tuning układu scalonego jest konieczny

Dlaczego chip tuning?

Nawet najzwyklejszy samochód można zamienić w prawdziwą rakietę dzięki "chip tuningowi" - zwiększeniu mocy jednostki napędowej i poprawieniu jej wydajności paliwowej. Ten rodzaj tuningu jest najbardziej pożądany przez kierowców, ponieważ pozwala "uwolnić" ukryty potencjał.

Co to jest chip tuning?

Chip tuning sam w sobie jest dostosowaniem programu jednostki sterującej silnika, zmieniając tryby jego pracy, dzięki czemu jego moc wzrasta. Daje to jednostce napędowej dodatkową rezerwę mocy, która przynosi nie tylko przyjemność właścicielowi maszyny, ale także pewność w jej prowadzeniu.

Ukryte moce

Działanie jednostki napędowej w większości samochodów jest kontrolowane przez oprogramowanie, które jest zintegrowane w specjalnej jednostce sterującej. Dlatego jego ustawienia są z reguły "przeciętne". Oznacza to, że większość niuansów, takich jak warunki pracy, nie jest brana pod uwagę. Aby spełnić całkowicie ekologiczne normy Euro-4,5,6, konstruktorzy czasami celowo blokują pewien procent pojemności silnika. Detonacja" występuje przy stosowaniu ubogiej mieszanki paliwowej. Reakcja silnika cierpi bezpośrednio z powodu opóźnionego zapłonu. W efekcie nabywca samochodu otrzymuje rzekomo mocny silnik (wg paszportu), który przy opóźnionym zapłonie po prostu nie chce "pociągnąć" na chudym paliwie. Następnie zauważa jego niebotyczne zużycie, ale co najważniejsze (!) jego ekonomia jest wyższa niż podana.

Praktycznie wszystkie wyżej wymienione problemy można skorygować poprzez zmianę ustawień oprogramowania ECU równolegle z inteligentną regulacją kątów zapłonu, czasów wtrysku i innych parametrów.

Niektórzy producenci ograniczają również moc silnika samochodu jako środek bezpieczeństwa (aby uchronić się przed niepożądanymi zobowiązaniami gwarancyjnymi).

Co jest zdolne do chip-tuningu

Chip tuning silnika Quality jednoznacznie zwiększa żywotność samochodu, choć nieznacznie skraca żywotność silnika. Ale warto zauważyć, że właściciel korzysta w każdym przypadku, oszczędzając cenny czas. Wśród wszystkich pozytywnych stron stosowania chip tuningu jednostki napędowej, najważniejsze są następujące punkty:

  • Zmniejszone zużycie paliwa. O ile w większości przypadków pojazd z silnikiem benzynowym nie ma mniejszego "apetytu", o tyle ma większą wydajność. Jeśli zamówisz Subaru chip tuning z silnikiem diesla, jego zużycie spadnie o 5 - 8%.
  • Zwiększenie mocy. Jeśli silnik jest wyposażony w turbosprężarkę, po wszystkich manipulacjach mistrzów, jego pojemność wzrasta o 15-25%. Przy tym moment obrotowy wzrasta o 20-30%. Jeśli mówimy o silnikach atmosferycznych, moc wzrasta średnio o 8%. Dzięki odpowiedniemu dostrojeniu oprogramowania, moment obrotowy znacznie wzrasta we wszystkich zakresach, a czas reakcji przepustnicy ulega skróceniu.
  • Można również przywrócić ustawienia fabryczne. Jeśli zajdzie potrzeba przywrócenia wszystkich ustawień fabrycznych, wystarczy skontaktować się z warsztatem, w którym przeprowadzono optymalizację. Muszą one być przechowywane na serwerze.

Cechy szczególne

Zdarza się, że po chip tuningu właściciel samochodu musi przejść na krótszy interwał serwisowy (10 tys. km). Należy zawsze stosować oryginalne materiały eksploatacyjne i części zamienne, jak również odpowiedni harmonogram konserwacji.

Zapotrzebowanie na paliwo

Zaleca się, aby "karmić" silnik benzynowy tuningowany paliwem A-98 lub A-95. Jeśli mówimy o jednostkach napędowych Diesla, zaleca się zwiększenie liczby cetanowej poprzez zastosowanie specjalnych dodatków.

Etapy dostrajania układu scalonego

W zależności od liczby kart kalibracyjnych i modelu pojazdu, chip tuning może być przeprowadzony z lub bez demontażu jednostki sterującej. Wszystkie prace powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów i obejmują następujące podstawowe czynności:

  • odczytanie oprogramowania sprzętowego z jednostki sterującej;
  • korektę oryginalnego programu i sum kontrolnych;
  • reflashing (zapisanie edytowanego programu).

Co ciekawe, każdy producent samochodów oferuje modele z podkręconymi silnikami, które zostały poddane chip tuningowi. Z reguły takie wersje samochodów są limitowane, co jest konsekwencją "podrasowywania" stockowych modeli dla masowego odbiorcy. Ekskluzywny tuning wykonywany jest tylko przez prywatne studia tuningowe.

05.02.2021, 38 wyświetleń.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl