Mycie samochodu – ciepła czy zimna woda?

Mycie samochodu – ciepła czy zimna woda?

Mycie samochodu wymaga zastosowania różnorodnych środków ostrożności, między innymi odpowiedniej temperatury, otoczenia, zabezpieczenia samochodu przed bezpośrednim światłem słonecznym, czy zastosowanie odpowiedniego rozcieńczenia preparatów. Kwestią nierzadko spędzającą sen z powiek miłośnikom czystych samochodów jest temperatura wody używanej do mycia. Powinniśmy myć samochód ciepłą, czy zimną wodą? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Temperatura wody jest kluczowym czynnikiem, gdy mówimy o skuteczności chemii samochodowej i jednocześnie trwałości wosków. Generalnie, jeśli możemy wybrać pomiędzy stosowaniem wody zimnej i ciepłej, powinniśmy wybrać wyższą temperaturę. W przypadku stosowania zimnej wody chemia samochodowa działa mniej intensywnie, niż w cieplejszym środowisku. Ponadto chłodna woda nie posiada takich możliwości odseparowywania zabrudzeń od lakieru samochodowego. Poprzez zastosowanie ciepłej wody, lakier samochodowy zostaje dokładniej oczyszczony, a wysoka temperatura pozwala też na lepsze i skuteczniejsze wykorzystanie chemii samochodowej, gdyż maksymalizuje potencjał działania samego preparatu.

Czy ciepła woda może być niebezpieczna dla lakieru? Zasadniczo lakier samochodowy jest odporny na działanie wysokich temperatur. Niemniej jednak, jeśli lakier pokryty jest woskiem, należy odpowiednio dostosować temperaturę wody do pracy na karoserii. Jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę wody, wosk ulegnie rozpuszczeniu i zmyciu. Lakier samochodowy nie ucierpi na tym, jednak miękkie powłoki ochronne reagują dość intensywnie na wzrost temperatury. Powinniśmy więc odpowiednio dostosować temperaturę do zaaplikowanej chemii.

Czy można stosować zimną wodę do czyszczenia samochodu? Jak najbardziej. Nie będzie ona tak skuteczna jak ciepła woda, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych i technik czyszczenia, jesteśmy w stanie osiągnąć porównywalny efekt. Ponadto zimna woda jest bezpieczniejszym wyjściem w przypadku stosowania wosków i miękkich powłok ochronnych.

Najlepszym wyjściem w kwestii doboru temperatury wody podczas mycia samochodu jest zapoznanie się ze specyfikacją środków które zastosowaliśmy wcześniej na lakierze. Jeśli mamy do czynienia z lakierem jałowym, możemy swobodnie używać ciepłej wody, jeśli jednak zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie, należy skorzystać z wody o odpowiednio dobranej temperaturze.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl