Podstawowe przeglądy samochodu podczas blokady

Podstawowe przeglądy samochodu podczas blokady

 

Blokada związana z koronawirusem sprawiła, że wiele osób ma czas dla siebie, a samochody stoją na parkingu dłużej niż zwykle.

Możesz zrobić o wiele gorzej niż wykorzystać ten czas na przeprowadzenie kilku niezbędnych konserwacji samochodu, ponieważ nie dbanie o swój samochód może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych użytkowników dróg - nie wspominając o tym, że może to kosztować cię wysoką grzywnę.

Eksperci motoryzacyjni Euro Car Parts, numer jeden w Wielkiej Brytanii wśród dostawców części samochodowych, przedstawili kilka przydatnych wskazówek, jak stwierdzić, czy kluczowe elementy wymagają wymiany, aby przedłużyć żywotność samochodu, uniknąć wysokich grzywien i zapewnić bezpieczeństwo.

Pióra wycieraczek

Dźwięk piszczących wycieraczek to coś więcej niż tylko irytująca ścieżka dźwiękowa podczas jazdy w deszczu - oznacza on, że pióra wycieraczek wymagają wymiany. Jeśli pióra wycieraczek nie mają pełnego kontaktu z przednią szybą, często piszczą, chrzęszczą lub przeskakują, a także mogą rozmazywać lub smużyć deszcz zamiast wycierać wodę, ograniczając tym samym widoczność.

Pióra wycieraczek powinny wytrzymać od sześciu miesięcy do roku, ale jeśli zaczniesz zauważać, że pióra źle się zachowują, prawdopodobnie najlepiej będzie je wymienić.

Olej silnikowy

Spalanie paliwa w silniku powoduje degradację znajdującego się w nim oleju. Regularna wymiana oleju pomaga usuwać szkodliwe zanieczyszczenia i uzupełnia dodatki, które pomagają utrzymać ruchome części samochodu w czystości, wolne od rdzy i korozji. Wszystko to przyczynia się do przedłużenia żywotności samochodu.

Zapewne pamiętasz, jak na egzaminie na prawo jazdy poproszono Cię o zidentyfikowanie bagnetu. Jest to najlepszy sposób na określenie poziomu oleju silnikowego. Wymiana oleju zalecana jest co około 3000 mil lub co trzy miesiące, ale może być konieczna wcześniej, w zależności od wielu czynników.

Warunki jazdy, które mogą powodować zwiększone obciążenie silnika i w związku z tym wymagać częstszej wymiany oleju, to między innymi częste zatrzymywanie się i jazda w upalne dni.

Olej można wymieniać samodzielnie, ale potrzebny jest dobrej jakości filtr i bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących lepkości oleju, ponieważ pomyłka może doprowadzić do uszkodzenia silnika i pogorszenia jego osiągów. Warsztaty samochodowe mogą to zrobić szybko i dość tanio.

Akumulator

Akumulator jest jedną z najważniejszych części samochodu, bez niego samochód po prostu nie będzie działał. Ich żywotność wynosi około pięciu do siedmiu lat, ale może trwać nawet dziesięć. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jeździsz regularnie i nie zostawiasz samochodu zaparkowanego na długi czas, będzie on żył dłużej.

Z czasem akumulator traci zdolność do utrzymywania ładunku, czego efekty można zauważyć. Możesz zauważyć, że silnik dłużej wkręca się na obroty po przekręceniu stacyjki lub że kontrolki na desce rozdzielczej migoczą po uruchomieniu silnika.

Przydatnym testem jest sprawdzenie działania elektrycznych szyb. Jeśli działają one wolniej, gdy silnik jest wyłączony niż gdy jest włączony, to znak, że akumulator traci ładunek.

Ostatnią kropką nad i, a zarazem największym znakiem, że musisz wymienić akumulator, jest sytuacja, w której Twój samochód już nie ruszy i trzeba go doładować, aby ruszył! Miejmy nadzieję, że przed tym momentem, odwiedź garaż, który może zamontować zamiennik.

Istnieją różne sposoby, aby zachować swój akumulator, takie jak długa podróż co tydzień, zakup ładowarki do akumulatora i upewniając się, że elektronika jest wyłączona, gdy samochód nie jest uruchomiony, jak to na pewno spuścić jego życie.

Światła

Oczywiście, jeśli któreś ze świateł przestanie działać, należy je wymienić, ale dobrze jest wymienić je zanim całkowicie znikną, ponieważ jazda z brakującym reflektorem jest niebezpieczna i może skutkować zatrzymaniem przez policję i otrzymaniem mandatu.

Gdy światło przednie lub hamowania zaczyna blednąć, warto je wymienić. Pamiętaj, aby wymienić oba światła w tym samym czasie. Z reguły, gdy jedno się zepsuje, drugie nie pozostaje daleko w tyle.

Jeśli jeździsz starszym samochodem, w którym używane są światła halogenowe, być może warto wymienić je na żarówki LED lub ksenonowe. Żarówki te mają dłuższą żywotność i zapewniają znacznie lepszą widoczność.

Choć może Ci się wydawać, że najlepszym sposobem na dostanie się do reflektorów jest dostęp od przodu samochodu, prawie wszystkie reflektory są dostępne od tyłu, więc zacznij od otwarcia maski, zanim zdecydujesz się na najlepsze podejście. Po zlokalizowaniu żarówki należy ją wyjąć, odkręcając ją lub po prostu wypinając z plastikowego mocowania, a następnie włożyć nową żarówkę.

Opony

Nie trzeba mówić, że ważne jest, aby mieć oko na swoje opony. Jazda na oponach, które nie spełniają wymogów prawnych, może stanowić ogromne zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników dróg. Potrzebujesz dodatkowej motywacji, aby sprawdzić stan swoich opon? Przyłapanie na jeździe z oponami poniżej dopuszczalnego limitu może kosztować Cię trzy punkty karne na prawie jazdy i grzywnę w wysokości 2500 funtów za każdą oponę! Jeśli uczestniczyłeś w wypadku i jechałeś na nielegalnych oponach, Twoje ubezpieczenie również zostanie unieważnione.

Zgodnie z prawem Twoje opony muszą mieć co najmniej 1,6 mm bieżnika na trzech czwartych środkowej części opony. Dobrym sposobem na sprawdzenie tego jest test 20p. Po prostu umieść monetę 20p w bieżniku opony, jeśli widzisz zewnętrzny pasek monety, oznacza to, że jesteś poniżej limitu. Jeśli pasek jest ukryty, to znaczy, że jesteś bezpieczny.

Należy podkreślić, że 1,6 mm to absolutne minimum i zaleca się wymianę opon, gdy ich bieżnik osiągnie 3 mm, ponieważ badania wykazały znaczną poprawę drogi hamowania.

Dobrym pomysłem jest również kontrolowanie ciśnienia i stanu opon. Instrukcja obsługi Twojego samochodu poda Ci optymalne ciśnienie w oponach. Sprawdzaj je regularnie i przed dłuższą podróżą.

Co więcej, jeśli opona jest wybrzuszona, stale traci ciśnienie lub widać płótno pod gumą, należy ją wymienić. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, skontaktuj się z lokalnym warsztatem samochodowym lub znajdź wysokiej jakości sklepy z używanymi oponami. 

Zobacz: http://autokosmetykaopinie.pl 

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl