Czy olej silnikowy traci ważność? (i jak długo działa?)

Czy olej silnikowy traci ważność? (i jak długo działa?)

Wszyscy wiemy, jak ważna jest wymiana oleju w samochodzie, aby silnik pracował jak najlepiej. Nie każdy jednak wie, czy olej silnikowy traci ważność i jak rozpoznać, że nie jest już dobry. Ponadto, jak długo wystarcza olej silnikowy?

W tym przewodniku omawiamy podstawy dotyczące oleju silnikowego i terminów przydatności do użycia. Pokazujemy także, jak rozpoznać, że olej silnikowy nie jest już dobry i jak zachować jego świeżość w przyszłości.

Spis treści show Czy olej silnikowy traci ważność? Jak sprawdzić, czy upłynął termin przydatności oleju silnikowego? 1. Data wygaśnięcia 2. Kolor 3. Konsystencja Jak długo wystarcza olej silnikowy? 1. Nieotwarty na półce 2. W połowie zużyty na półce 3. W silniku Czy używanie przeterminowanego oleju silnikowego jest bezpieczne? Jak przechowywać olej silnikowy 1. Używać oryginalnego pojemnika 2. Przechowywać w suchym miejscu 3. Obserwować temperaturę

Czy olej silnikowy traci ważność?

Olej silnikowy z czasem traci ważność. Nie jest jednak łatwo stwierdzić, kiedy się psuje. Można sprawdzić datę ważności na butelce, ale olej silnikowy może się zepsuć także wtedy, gdy zbyt długo siedzi w silniku samochodu lub jest niewłaściwie przechowywany.

W optymalnych warunkach olej silnikowy powinien pozostać dość stabilny. Jednak ekstremalne temperatury, dodatki syntetyczne i utlenianie mogą przyczynić się do jego zepsucia. Należy również wziąć pod uwagę sposób przechowywania oleju.

Jak sprawdzić, czy olej silnikowy jest przeterminowany

1. Data ważności

Data ważności wydrukowana na butelce oleju silnikowego jest doskonałym wskaźnikiem jego trwałości. Większość marek konwencjonalnych określa okres przydatności do użycia na około pięć lat, natomiast oleje syntetyczne mogą wytrzymać od siedmiu do ośmiu lat lub dłużej.

Ta data ważności dotyczy jednak tylko nieotwartych butelek, które są prawidłowo przechowywane. Jeśli masz otwartą butelkę, okres przydatności do użycia będzie znacznie krótszy.

Niektórzy producenci zalecają pozbycie się starego oleju zaraz po upływie terminu ważności. W takich przypadkach należy pozbyć się oleju bez względu na to, jak wygląda.

2. Kolor

Gdy olej silnikowy jest świeży, ma bursztynowy kolor. Po wymianie oleju powinna być możliwość wyciągnięcia bagnetu i zobaczenia tego naturalnego koloru.

Dlatego jeśli podczas sprawdzania oleju zobaczysz, że jest on ciemny lub czarny, wiesz, że prawdopodobnie nadszedł czas na jego wymianę. (z wyjątkiem silników Diesla) Utlenianie powoduje, że olej traci swój świeży kolor. Ponadto olej ulega zanieczyszczeniu wilgocią i brudem wewnątrz silnika, co z czasem prowadzi do jego zużycia.

Nawet otwarta butelka oleju może zmienić kolor, gdy stoi na półce. Jeśli do butelki dostanie się kurz, kolor może stać się ciemniejszy niż zwykle, co oznacza, że olej jest zły i należy go wyrzucić.

Oprócz koloru, świeża oliwa powinna być półprzezroczysta i klarowna. Nie powinien być zamglony ani mleczny.

3. Konsystencja

Po nalaniu świeżego oleju powinien on spływać czysto i z łatwością. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oddzielenia, możliwe, że olej został zanieczyszczony.

Ponadto olej, który staje się gęsty i zbity, nie jest dobry. Nie chcesz, aby olej silnikowy miał mulistą konsystencję, ponieważ nie będzie chronił silnika samochodu.

RELATED: Jaka ilość metalu w oleju jest normalna?

Jak długo wystarcza olej silnikowy?

1. Nieotwarty na półce

Olej silnikowy ma znacznie dłuższą żywotność, gdy stoi nieotwarty. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawić go zamkniętego do czasu, gdy będzie gotowy do użycia. Większość marek umieszcza na butelce informację, która pomoże Ci określić właściwą datę ważności.

W wielu przypadkach konwencjonalny olej może wytrzymać pięć lat. Z drugiej strony, nieotwarty olej syntetyczny może posłużyć przez siedem do ośmiu lat, jeśli będzie odpowiednio przechowywany.

Ogólnie rzecz biorąc, olej należy zużyć jak najszybciej. Im starszy jest olej, tym bardziej prawdopodobne jest, że ulegnie degradacji i straci swoje właściwości smarne.

2. W połowie zużyty na półce

Data ważności podana na butelce z olejem silnikowym dotyczy okresu, gdy butelka pozostaje nieotwarta. Po otwarciu butelki data ważności ulega drastycznemu skróceniu. Nie można już oczekiwać, że butelka oleju, która nie jest szczelnie zamknięta, posłuży nam od pięciu do ośmiu lat.

Zamiast tego należy zaplanować zużycie oleju w ciągu roku od otwarcia butelki. Ta zasada jest prawdziwa niezależnie od tego, czy używasz konwencjonalnego czy syntetycznego oleju silnikowego. Gdy powietrze uderza w olej, jego wydajność i smarowanie ulegają pogorszeniu. Ponadto w przypadku otwartej butelki głównym problemem staje się utlenianie. Jeśli dojdzie do utleniania, w oleju może gromadzić się szlam i osad, co sprawi, że nie będzie on działał w silniku samochodu.

3. W silniku

Jeśli samochód jest eksploatowany regularnie, należy się martwić o wymianę oleju w regularnych odstępach czasu. Przekraczanie zalecanego harmonogramu konserwacji może doprowadzić do zanieczyszczenia silnika.

Jeśli jednak pojazd jest przechowywany lub nie jeździmy nim od dłuższego czasu, należy się zastanowić, jak długo olej jest przydatny. Olej, który pozostaje w silniku w stanie stagnacji, ma te same problemy, co otwarta butelka na półce. Olej utlenia się i gromadzi się w nim osad. Jeśli taki stary olej będzie pracował w silniku, może spowodować trwałe uszkodzenie.

Czy można bezpiecznie używać przeterminowanego oleju silnikowego?

Niezależnie od tego, czy termin przydatności oleju z półki minął, czy też zbyt długo leżał on w silniku samochodu, należy się go pozbyć i użyć świeżego oleju. Nie warto używać starego oleju w silniku, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty.

Olej, który zawiera nadmierną ilość kwasu lub zanieczyszczeń, może tylko uszkodzić wewnętrzne części metalowe. Naprawa takich uszkodzeń może oznaczać kosztowne rachunki w warsztacie, z którymi nie chcesz mieć do czynienia. Jeśli masz wątpliwości, pozbądź się oleju w odpowiedni sposób i kup nową butelkę.

RELATED: Jak wymienić olej w samochodzie

Jak przechowywać olej silnikowy

1. Używaj oryginalnego pojemnika

Najlepszym sposobem przechowywania oleju silnikowego jest pojemnik, w którym został dostarczony. Nie otwieraj butelki, dopóki nie ma innej możliwości.

Nawet po otwarciu najlepiej pozostawić go w pojemniku, w którym został zakupiony. Producent wie, jak najlepiej przechowywać olej silnikowy, więc można zaufać opakowaniu. Przelewając go do innego pojemnika, narażasz się na zanieczyszczenie brudem i kurzem.

2. Przechowywać w suchym miejscu

Butelki z olejem należy zawsze przechowywać w suchym miejscu. Wilgoć jest jednym z największych wrogów oleju silnikowego. Po otwarciu butelki jest ona bardziej podatna na działanie wilgoci i pary wodnej.

Gdy powietrze dostanie się do oleju, rozpoczyna się proces utleniania. Ponadto wilgoć może skraplać się wewnątrz butelki, jeśli warunki są wilgotne. Im niższy jest poziom oleju w pojemniku, tym większe jest ryzyko, ponieważ powierzchnia, na której może się skraplać, jest większa.

3. Uważaj na temperaturę

Wszystkie oleje silnikowe powinny być przechowywane w temperaturze od 32 do 85 stopni Fahrenheita. Nie ma znaczenia, czy masz otwartą, czy nieotwartą butelkę, olej powinien być przechowywany w tych temperaturach.

Dobrze jest również, gdy temperatura podczas przechowywania pozostaje stała. Im mniej wahań, tym dłużej olej będzie działał. Jeśli olej silnikowy jest narażony na działanie ekstremalnych temperatur, zaczyna się psuć, powodując zmianę lepkości. W miarę jak olej się psuje, nie jest już w stanie smarować silnika tak, jak powinien.

Redakcja

cardetailing.edu.pl

Świat motoryzacyjny w pigułce.

Profesjonalne porady i recenzje związane z kosmetykami i pielęgnacją samochodu.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

kontakt@cardetailing.edu.pl